Przejdź do głównej zawartości

Wielki Budda Tian Tan i wioska Tai O

Tego dnia postanowiliśmy wybrać się do wioski Ngong Ping położonej na wyspie Lantau, celem poobcowania z dziką naturą Hong Kongu i przy okazji zobaczenia Wielkiego Buddy. Do samej wioski, położonej 500 m n.p.m. można się dostać między innymi kolejką linową, z której rozpościera się widok na zatokę Tung Chung, lotnisko Hong Kongu, płaskowyż Ngong Ping czy na Morze Południowochińskie. Rozpisywać się tutaj w zachwytach nie będę nad tymi widokami gdyż i tym razem za sprawą mgły (podobnie jak na górze TianMen) niewiele było nam dane zobaczyć. 
Wioska Ngong Ping to buddyjsko-komercyjny kompleks turystyczny jakich wiele w Chinach kontynentalnych. Sklepy z rękodziełem i przeróżnymi pamiątkami, restauracje, pijalnie herbaty - wszystko dla ciała ale też dla duszy, bo to własnie tutaj znajduje się Monasterium Po Lin z górującym nad okolicą Wielkim Buddą z bronzu, największym na świecie siedzącym posągiem, który przyciąga pielgrzymów z całego kraju. Do tej 34-metrowej figury wiedzie niemała liczba schodów, bo 268 (dokładnie tyle słów zawiera jedna z Sutr Mądrości – Sutra Serca). Dobrze, że wybrano najkrótszą z Sutr, bo co by było gdyby ilość schodów rownała się ilości słów Sutry Avatamsaka (podobno jest dłuższa od Biblii!). Tak więc umówmy się - 268 stopni to naprawdę pikuś w porównaniu z naszym doświadczeniem w Zhangjiajie, aczkolwiek nie pokusilibyśmy się na przyklękanie na każdym schodku w głębokim pokłonie jak to czynią co bardziej wierzący.Większą atrakcją dla nas, od wielkiego Buddy, okazała się droga wiodąca do Ścieżki Mądrości, stare zniszczone domy, drzewa herbaciane, cisza, pustka i spokój - chyba ze względu na pogodę większość turystów odpuściła sobie tę część kompleksu. Mgła i siąpiący deszcz - kto by tam chciał oglądać jakąś ścieżkę, kiedy można sobie posiedzieć w herbaciarni albo zakupy zrobić.

Niemalże jak Indiana Jones ;)

Sama Ścieżka Mądrości to wielkie drewniane pale ustawione w kształt znaku nieskończoności, na których jest wypisana Sutra Serca - uff znowu ta najkrótsza ;)

Stąd, jeżeli lubicie chodzić po górach, możecie udać się trasą Lantau na 934 m n.p.m - górę o tej samej nazwie. My ze względów całkiem oczywistych, bo metereologicznych, odpuściliśmy sobie ten spacer i niewiele myśląc postanowiliśmy uciec czym prędzej autobusem nr 21 do wioski rybackiej Tai O - prawdziwej perełki Hong Kongu.
Targ z całą masą suszonych ryb i owoców morza, labirynty wąskich uliczek, dźwięki dobiegające z domowych kuchni i wreszcie cudowne i niezwykle malownicze domy na drewnianych palach. Niektóre stare, zniszczone i brzydkie, inne kolorowe i pięknie ukwiecone - oczu nie można oderwać.Jeżeli będziecie mieli odrobinę szczęścia i zdecydujecie się na przejażdżkę łodzią będziecie mogli zobaczyć mieszkańców zatoki - różowe delfiny. My niestety do wioski dotarliśmy na tyle późno, że nie udało nam się skorzystać z tej niesamowitej okazji ale z drugiej strony brak tłumu i puste ulice też miały swój urok.


             This photo of Tai O is courtesy of TripAdvisor


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

08/09 Pierwsze spotkanie z Afryką... na wyciągnięcie ręki

Plaża w Conil de la Frontera to jedna z piękniejszych piaszczystych plaż w Andaluzji. Szeroka, rozległa, czysta, nieprzeludniona... Postanowiliśmy na niej odpocząć i zażyć upragnionej kąpieli słonecznej w drodze do Algeciras. Woda była nieco chłodniejsza niz w Kadyksie, lecz wspaniałe fale wszystko zrekompensowały (zabawa była przednia). Samo miasteczko wydaje się być ładne (pueblo blanco), niestety nie mieliśmy czasu na zwiedzanie gdyż po drodze planowaliśmy odwiedzić jeszcze Tarifę.

Pierwsze koty za płoty

Słoneczny stan USA, słynący z parków rozrywki, pięknych plaż i aligatorów. Dom Myszki Miki, manatów i kubańskich imigrantów. Miejsce gdzie w 1946 roku wymyślono mrożony, skoncentrowany sok pomarańczowy. Jeden z najbardziej siwych stanów w całej Ameryce, gdzie 19.1% populacji to osoby w wieku 65 lat i starsze. Floryda, to tutaj zaczęliśmy naszą wymarzoną podróż po Stanach Zjednoczonych. Dlaczego akurat tutaj? Powód był bardzo prozaiczny. Nasz strat był mocno zdeterminowany przez zakup kampera, a po lekturze przeróżnych blogów podróżniczych i for internetowych, rozpatrując wszystkie za i przeciw, okazało się, że na Florydzie powinno pójść nam całkiem gładko ze wszelkimi formalnościami rejestracyjnymi i ubezpieczeniowymi (o tym jak nam poszło pisałam już w dwóch poprzednich postach TUTAJ i TUTAJ).

Koty, ślimaki i... Gaudi ;)

Niektórzy z Was zapewne mają tak zwane 'swoje miejsce na ziemi', gdzie mieszkacie lub gdzie wyjeżdżacie bardziej bądź mniej regularnie. Dla nas jest to Hiszpania, odwiedzana przynajmniej raz w roku. Nie zawsze to samo miasto, nie zawsze ten sam region, gdyż chęć poznania i odkrywania jest niezwykle silna i ekscytująca.

Tym razem postanowiliśmy odwiedzić Barcelonę. Co prawda czwarty raz, ale to miasto nigdy nam się nie nudzi. Bajkowa architektura Gaudiego, obłędne zapachy kuchni katalońskiej, plaża i sąsiadujące góry to coś czemu dajemy się uwieść za każdym razem. Bez planu, bez listy miejsc do zobaczenia - ot tak, czwarty raz, czterodniowy spacer ulicami stolicy Katalonii. Pogoda jak na listopad nam dopisała, temperatura oscylowała w granicach 20 stopni, niekiedy kropił deszcz, a czasami słońce dokazywało zza chmur.